Dizajnový balkón vďaka servítke

Čo by sme mali vedieť o lepení?

Univerzálnosť býva ošemetná v každej oblasti života. Tak ako by sme mali spozornieť, ak nám niekto núka výživový doplnok, ktorý zaberie každému na všetko, takisto by sme sa nespoliehali ani na zázračné univerzálne lepidlá, ktoré sľubujú, že vďaka nim rovnako dobre opravíme keramickú dlaždicu aj gumenú podrážku bežeckej tenisky. Špecializované lepidlo býva skrátka o niečo lepšie.

Zbytočne neexperimentujme, neoplatí sa to. Na každý domáci projekt použime lepidlo určené na lepenie daných materiálov. Vždy rátame s tým, že každé špeciálne lepidlo je určené na úzky sortiment zlepovaných materiálov, a preto ho kupujeme len v množstve, ktoré spotrebujeme ideálne na jeden raz. Ak nám teda napríklad praskne terárium, kúpime si silikónové lepidlo určené na sklo, to vytvorí pevný, avšak pružný spoj, ktorý dokonale priľne k sklenému povrchu. Spoj vďaka pružnosti odolá aj silnému tlaku vody. No na zasklievanie alebo opravu zrkadla v kúpeľni budeme zrejme potrebovať iný druh silikónu. Platí aj to, že pri lepení je cena zlepovaných materiálov vždy dôležitejšia než cena lepidla, taktiež to, že produkty slovenských firiem sú rovnako dobré ako dovážané produkty.

Skôr ako sa pustíme do práce, je najdôležitejšie správne určiť druh lepených materiálov a vybrať si lepidlo, ktoré dokáže vytvoriť spojovací mostík medzi spájanými povrchmi. Všeobecne platí: pri drobných domácich opravách a v hobby projektoch, ak je lepená plocha malá, spoje tiež a lepený materiál je nenáročný a nenákladný, môže poslúžiť aj univerzálne lepidlo. Výborný výkon ponúka napríklad Duvilax BD-20, ktoré je prísadou do stavebných zmesí, penetráciou nasiakavých podkladov a lepidlom zároveň – ide teda o tri v jednom. Je fajn mať ho doma po ruke. Pomôže opraviť odtrhnutú tapetu, väzbu knihy, poradí si aj so spojením lepenky a textilu, skrátka s tými materiálmi, ktoré aspoň obmedzene prijímajú vlhkosť. Výhodné je aj to, že sa Duvilax BD-20 môže používať na lepenie materiálov, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, a na detské hračky.

Kým spomenutý Duvilax BD-20 je lepidlom s najširším záberom pre našu domácnosť, zvyšné lepidlá a disperzie Duvilax majú užšiu škálu použitia. Duvilax LS-50 je podobne ako Duvilax Expres LS lepidlom na drevo v triede D2 a Duvilax L-58 sa najčastejšie používa pri lepení obkladov a  podlahovín (resp. materiálov, z ktorých je aspoň jeden savý).

Duvilax BD-20

 

Čo ešte dokáže modrý duvilax?

Duvilax BD-20, známy ako modrý duvilax, sa používa na lepenie tapiet, papierových a lepenkových ozdobných prvkov alebo na opravu kože či koženky, ale využijú ho aj modelári. Hlbiny internetu nám však prezradili, že má výbornú povesť aj v školách a krúžkoch šikovných rúk. V nich totiž býva dôležité, aby bolo materiálu dosť pre všetkých a aby nebol pridrahý.

Duvilax BD-20 je skrátka skvelým pomocníkom aj pre tých, ktorí sa dali na povrchovú úpravu dekoračných predmetov olepovaním – obľúbené decoupage. Také obľúbené, že sa oplatilo zaviesť slovenský ekvivalent, a tak tu máme už celé roky dekupáž. Investície minimálne, ale efekt obrovský a povesť zlatých ručičiek sú zaručené. Poďte si to vyskúšať s nami.

vyžiadať cenovú ponuku

 

Dizajnový balkón vďaka obyčajnej servítke

Určite máte doma zbierku terakotových kvetináčov, rôzne veľkých a v rôznom štádiu ošúchanosti. Spolu im pomôžeme, aby pôsobili ako rodina. Och, zabudli sme – vám sa vlastne dekupáž nepáči, pretože ste raz dávno videli kvetináč s popraskanou nalakovanou slnečnicou a bolo to gýčové a vôbec, úplne zúfalé. Tak taký kvetináč a ešte veľa iných stolčekov, podnosov, šperkovníc na „akožeprovensálsku“ nôtu sme videli dosť aj my. Nebojte sa, sme tí poslední, ktorí by vás nabádali, aby ste zdobili zaváraninové fľaše motívom vtáčikov a úbohé sviečky notami. To bolo dávno! Na módu „vintáž a prováns v každom paneláku“ je lepšie zabudnúť. Radšej sa však vráťme na náš balkón, lebo nás čakajú zúbožené kvetináče.

Ak nájdeme správnu servítku alebo ešte lepšie ryžový papier (pre začiatočníka je vhodnejší, lebo sa pri lepení namokro pod štetcom netrhá a krásne, bez bubliniek priľne k povrchu), ona nás už povedie. Leto je za rohom. Hľadajme veľké vzory, kvety, plameniaky, folk, retro, čiže pásiky a bodky a vôbec papierové dizajnérske skvosty, napríklad na www.bellarose.sk alebo www.maliarskeplatno.sk. Servítkovú techniku môžeme použiť aj na drevo, textil, porcelán, sklo, vosk aj kov, pokojne. More inšpirácie ponúka pintereste. Dôležité je však včas sa zastaviť a nepridávať na dekorovaný predmet perličky či textilné motýle a nesnažiť sa polepiť servítkami všetko, čo sa v domácnosti nachádza, aby sa to k sebe krásne hodilo. 🙂

 

Aby sa práca podarila, potrebujeme:

  • krásne servítky so vzormi, ktoré je možné vystrihnúť;
  • akrylovú farbu v prípade, ak chceme kvetináče vopred natrieť jednotnou farbou, čo odporúčame;
  • zmes, ktorú vyrobíme zmiešaním 220 ml lepidla Duvilax BD-20 so 110 ml vody (môžeme, ale nemusíme pridať aj dve polievkové lyžice laku riediteľného vodou).

Mäkký štetec – A môžeme začať

  1. Kvetináče dôkladne očistíme, necháme vyschnúť a nerovnosti vyhladíme brúsnym papierom. Opäť očistíme od prachu.
  2. Natrieme toľkými vrstvami farby, koľkými uznáme za vhodné. Kým dokonale nevyschnú, krátime si čas vystrihovaním motívov z vrchnej vrstvy servítky. Väčšina papierových servítok ich má dve či tri. Pri oddeľovaní vrstiev nám pomôže lepiaca páska.
  3. Na kvetináč nanesieme tenkú vrstvu lepidlovej zmesi a priložíme servítku.
  4. Prstom alebo prikladaním štetca namočeného do zmesi jemne pritláčame papier k podkladu, dávame si však pozor, aby sme ho neporušili. Najmä pri veľkých vzoroch postupujeme smerom do stredu ku okrajom. Prípadné bublinky vytláčame.
  5. Skúste servítkou obaliť kvetináč celý, nezastavte sa pod vrchným lemom. Pôsobí to krajšie a celistvo na rozdiel od spomenutej „stratenej slnečnice na terakote“.
  6. Na záver parádne kvetináče prelakujeme, opäť lakom na báze vody. Budú sa lepšie udržiavať, ale do umývačky ich nikdy nedávame.

vyžiadať cenovú ponuku